Знаете ли 12-те етапа на прегаряне на Фройденбергер?

05 май 2025 22:52   1159 прочита


 
Ето етапите, които водят до прегаряне: познаването им ви помага да ги избегнете. 

Прегарянето е състояние на физическо, емоционално и психическо изтощение, причинено от продължителен и хроничен стрес, често свързан с работното място или ситуации на непрекъсната отговорност. Не става въпрос само за „умора“, а за по-дълбоко, по-изтощително състояние, което може да компрометира цялостното ви благополучие и способността ви да се справяте с ежедневните дейности. 

 

Основните симптоми на прегаряне са: 

Емоционално изтощение : чувство на празнота, липса на енергия или мотивация. 
Психично откъсване от работата : цинично, негативно или апатично отношение към работата или хората, с които човек работи. 
Намалена лична ефективност : чувство за некомпетентност, провал, ниска производителност. 
Предотвратяването на прегарянето е от съществено значение за защита на психологическото и физическото здраве на работника, който може да изпитва тревожност, депресия, безсъние и други, ако не се намеси за справяне с този проблем. За да разпознаем прегарянето рано, можем да използваме 12-стъпков модел, предложен от Хърбърт Фройденбергер, който е и първият, който разпознава това явление през 1974 г. 

Ето 12-те етапа, които водят до прегаряне: 

Непреодолима амбиция 
Често първият етап на прегаряне е чувство за всемогъщество, свързано с работата: поемате повече отговорности, отколкото реално можете да се справите, и се поддавате на амбицията. 

Преумора 
Втората фаза е състояние на преумора, при което границите между работата и личния живот започват да се размиват. Човекът може да се превърне в работохолик, тоест да се пристрасти към работата. 

Пренебрегване на собствените нужди 
Преумора и отговорностите водят до пренебрегване на основни нужди като хранене, сън, социален живот... в крайна сметка избягвате да излизате вечер, спите твърде малко, пренебрегвате физическата активност, пропускате хранения или ядете пред компютъра. 

Бягство от конфликти 
В четвъртата фаза започва да се появява умора и с нея първите проблеми. Може да се окаже, че закъснявате, да се карате с колеги или с партньора си, но всички тези проблеми се замитат под килима, за да се адаптират към изискванията на преумора. 

Прегледайте ценностите си 
Преумората променя хората, които могат да станат по-сковани и цинични и да оставят на заден план взаимоотношенията, които някога са били фундаментални в живота им. 

Отричане на новите проблеми 
На този етап проблемите с представянето и физическият дискомфорт започват да стават очевидни, но се отричат. Склонни сме да обвиняваме другите за нещата, които се объркват, без да осъзнаваме, че ние сме отговорни за тези ситуации. 

Социална изолация 
В тази фаза човек се откъсва от семейството, приятелите и партньора си, като почти започва да ги възприема като бреме. Хората, които се спускат по склона на прегарянето, започват да стават все по-самотни, защото работата изсмуква цялата им енергия и не оставя време за необходими социални дейности. 

Необичайно поведение 
Човекът, който изпитва прегаряне, може да проявява необичайно поведение като апатия или параноя (възприемане на хората, които се опитват да му помогнат, като на противници). Тя може също да стане по-раздразнителна и реактивна. 

Деперсонализация 
На този етап първоначалната радост, с която човек се е обръщал към света на труда, е изчезнала и човек започва да усеща обезпокоително усещане: това на откъсване от тялото си. Човек създава впечатлението, че е просто машина, която трябва да функционира и да дава резултати. 

Вътрешна празнота 
В този момент човекът се чувства отчужден и следователно изпитва чувство на екзистенциална празнота. На този етап работата престава да му се струва интересна, човек започва да осъзнава, че социалният му живот е разрушен и могат да се появят панически атаки. 

Депресия 
В тази предпоследна фаза човек може да изпадне в състояние, подобно на депресия, с анейдония, катастрофални мисли, всепроникващо чувство на умора, загуба на ентусиазъм за живот. 

Физически и психически колапс 
След месеци или години на прекалено усилена работа, може да достигнете последния етап на прегаряне - пълно изтощение, което може да изисква медицинска помощ. Състоянието на прострация е абсолютно и наподобява изключване на компютър, при което започват тежка депресия, невъзможност за грижа за себе си, сърдечни проблеми и други физически състояния. 

Етапите на Фройдбергер са само ориентировъчни : пътят, който води до прегаряне, не е един и същ за всички. Някои хора могат да пропуснат етапи, да преживеят два етапа едновременно или да се върнат към предишен етап. Важното е да запомните основните сигнали, за да можете да ги уловите достатъчно предварително, за да избегнете риска от достигане до опасните последни етапи. 

Превод  Stuma.com
 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар